AYNA’ŞK

Nefes alamadığını hissederek uyandı. Nasıl nefes alınacağını unutmuş, aklı kendini kaybetmiş gibiydi. Güç bela tek bir düşünceye odaklanarak yavaş yavaş sakinledi. Artık nefes alabiliyordu. Bazı geceler böyleydi , bazıları değil. Tıpkı rüyalar gibi. Gören ve gösterenin bir olduğu rüyasını hatırladı: Karşılıklı iki aynanın birbiri içındeki görüntüsü. Aşkı tariflemişti:”Aşk iki aynanın sonsuza dek birbiri içinde yansımasıdır.”
Kalktı , yüzünü yıkamak için doğruldu. Kendisini aynanın karşısında buldu. Gene gördüğü bir rüyayı hatırladı, yüzü yoktu. Ne korkmuştu ! Aynadaki suretine dikkatlice baktı. Baktıkça aynadaki görüntü yabancılaşıyordu. Yansıma derinleşti, bulanıklaştı. Başı döner gibi oldu, tutundu. Gaybi bir ses duymuşçasına yahut görünmeyen bir el sacının perceminden tutup asılır gibi gayri ihtiyari karşıya baktı. Şaşkınlıkla bakan bir çift göz ve çizgileri hayli derinleşmiş bir alınla karşı karşıya geldi. Aynada hapsolan kendisiydi ve insani bir suret aynanın karşısında dikiliyordu. Gözlerini kapattı, içinde bir başka ayna da ona bakıyordu. İçindeki ayna kalbine konuştu: Cevap ver ey İnsan.
Aşk dünyadaki tek bencil olmayan duygu mu yahut en bencili mi ?
Aşk kendini diğerinde varetmek mi yahut kendini diğerinde yok etmek mi ?
Cevap ver ey insan. Bende görünmek için seni kandıran aşktan başka nedir?
Sen güclü ve kudretli iken aşk onu senden almadı mı ? Sen küçücük dünyanda kendini güvende zannederken onu başına yıkmadı mı?
Son olarak cevap ver ey insan, kaybetmekten korktuğun şeylere gerçekte hiç sahip oldun mu ?
Eline bana her uzatıp camdan bir duvara çarptığında ve kendine dokunamadığında bir şeylerin ters gittiğıni anlamış olmalısın.
Öyleyse çam sakızı çoban armağanı bir sevda hazırla kendine çünkü sevmek onunla daha fazla dolabilmek içın göğsünü genişletmektir.
Bu kadar mı ? dedi adam. Sen ne kadarsan o kadar dedi ayna…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s