BENCİL YAZI

Anlam bağlamdır. Bu durum hem hayat hem de benim için geçerli gorünüyor. Bencileyin parodoks , hayatın anlamı kendi bağlamını devam ettirmektir ve bu hiç bir an kesintiye uğramadığından hayatın anlamı şudur diyemeyiz.

İnsan kendinde olmayanı arar ve bense halen anlamımı arıyorum. Bağlamdan ayrı olarak anlamımı bulursam kendimi gerçekleştirmişim demektir. Ne var ki kıyam bi nefsihi* benim sıfatım değil. Kendi varlığım kendime dayanmıyor. Bunu ölümlü varlığımın derininde hissediyorum.

Ben olmak ceza ile ödül arasında bir seçim. Sisifos ve Phonix arasında sıkışıp kalmışım. Bir yandan SisifosSophos)- varlığımın bilen kısmı -hergün bir tek bir kayayı dağın tepesine çıkarıyor ölümün tüm bu çabaların sonu olduğunu biliyor. Phonix -varlığımın sezen kısmı- (ruh mağara resimlerinde dahi bir kuş olarak resmedilmiş ilginç) kendisinin ölümsüz olduğunu hissediyor. Sanırım olan arada bedene oluyor. Zihin düşünen insana en yakın beden, ruh ise sezen insana, fiziksel beden bundan dolayı ihmal ediliyor. Diyalektik burada da sürüyor. Bedene karşı galibiyet elde etmek çabası bir yanda bedenin her istediğine boyun bükmek bir yanda. Tuhaf her iki yolda bedene zarar veriyor çok kez.

*Kelâm âlimlerine göre kıyâm bi-nefsihî Allah’ın varlığının, başkasına bağımlı bir zorunluluktan değil kendinden kaynaklanan bir gereklilik olduğunu, ayrıca O’nun mevcudiyeti ve bekāsı için bir başkasına veya kendi dışındaki bir sebebe muhtaç bulunmayan yegâne mutlak varlık (vâcibü’l-vücûd li-zâtih) olduğunu ifade eder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s